Doručenie ZADARMO pri objednávke nad 60€
en

en-Gesha alebo Geisha?

08/01/2024

Kde sa vzala, tu sa vzala..

Táto odroda bola pôvodne zozbieraná z kávových lesov v Etiópii v 30. rokoch 20. storočia. Odtiaľ bola odoslaná do výskumnej stanice Lyamungu v Tanzánii a potom v roku 1953 privezená do Centro Agronómico Tropical de Investigación y Enseñanza (CATIE) v Strednej Amerike, kde bola zaznamenaná ako prírastok T2722. V 60-tych rokoch bola distribuovaná po celej Paname prostredníctvom CATIE po tom, čo bola uznaná za tolerantnú odrodu voči hrdzi kávových listov. Konáre rastliny však boli krehké a farmári ich neobľubovali, takže nebola masovo vysádzaná a rozšírená. Káva sa dostala do povedomia v roku 2005, keď ju rodina Petersonovcov z Boquete v Paname prihlásila do súťaže a aukcie "Best of Panama". Získala mimoriadne vysoké známky a prekonala vtedajší rekord v aukčných cenách zelenej kávy, pričom sa predávala za viac ako 20 dolárov za libru.

Nie je Gesha ako Gesha..

V súvislosti s gejšou panuje značný zmätok, pretože existuje viacero geneticky odlišných typov rastlín, ktoré sa označujú ako gejša, z ktorých mnohé majú podobný geografický pôvod v Etiópii. Nedávne analýzy genetickej diverzity uskutočnené organizáciou World Coffee Research potvrdzujú, že príbuzenstvo potomka panamskej gejše je s T2722 zreteľné a jednoznačné. Spája sa s mimoriadne vysokou kvalitou, za predpokladu, že rastliny sú správne obhospodarované vo vysokej nadmorskej výške. Je známa svojou jemnou kvetinovou, jazmínovou a marhuľovou arómou.

Je to teda Gesha alebo Geisha?

Hláskovanie Geisha a Gesha sa často používa zameniteľne, čo súvisí so skutočnosťou, že neexistuje stanovený preklad z dialektov Etiópie do angličtiny. Káva bola prvýkrát zaznamenaná v záznamoch zárodočnej plazmy s hláskovaním "Geisha" a výskumníci kávy a väčšinou zachovali tento pravopis počas mnohých desaťročí, čo viedlo k tomu, že tento pravopis bol propagovaný a používaný v kávovom svete ako prvý. Káva sa pôvodne zbierala v Etiópii v oblasti blízko hory, ktorej názov sa v angličtine najčastejšie prekladá ako Gesha. V dôsledku toho mnohí v kávovom svete uprednostnili používanie tohto pravopisu.

Zdroj: https://varieties.worldcoffeeresearch.org/varieties/geisha